Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone

Dom, Ogród

Tradycje Bożonarodzeniowe – dlaczego dzielimy się opłatkami

Zdecydowana większość z nas nie wyobraża sobie wigilijne wieczerzy bez łamania się opłatkami. Ten cienki, biały kawałeczek chleba bardzo dużo symbolizuje, bowiem chleb jest w końcu jednym z podstawowych symboli szczęścia oraz dobrobytu. Taka tradycja narodziła się przed wielu laty, bowiem już w początkowych latach chrześcijaństwa, gdzie stała się symbolem duchowej komunii. Z czasem zaczęto opłatki zabierać do domów, dla osób jakie z różnych powodów nie miały możliwości uczestniczenia we mszy, aby w pewnym momencie stać się jednym z symboli Bożego Narodzenia.

Jak się okazuje praktykowanych nie tylko w naszym kraju, ale też między innymi we Włoszech, na Słowacji w Czechach. Tradycyjne opłatki są w formie cienkich płatków z chleba. Przeważnie ich kolor jest biały, ale są w sprzedaży także kolorowe wersje, wypiekane dla zwierząt. Nasza tradycja nakazuje, aby w czasie wigilii łamać się białym opłatkiem, i takie też pojawiają się najczęściej na wigilijnych stołach. Opłatki na święta robione są wyłącznie z wody i białej mąki, bez żadnych innych dodatków.

Z wymieszanej porządnie masy formowane są cienkie płaty, które wypiekane są następnie przez dwie minuty w piecu, a później cięte i pakowane. Produkcja opłatków jest wykonywana przez okres całego roku, lecz największe jej spiętrzenie przypada na okres od września do grudnia. Zwykle opłatki kupić można w praktycznie każdym sklepie, a jeżeli ktoś będzie potrzebował poświęconego, to wybrać się po nie musi do kościoła.

+Tekst Sponsorowany+

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY