Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone

Usługi

Świadectwo energetyczne – w jaki sposób się je wykonuje

Posiadacze mieszkań i domów mają liczne obowiązki. Od pewnego czasu jednym z nich jest posiadanie świadectwa energetycznego. Świadectwa energetyczne jest dokumentem, który określa dokładnie, jakie jest zapotrzebowanie na energię, wiążące się z użytkowaniem budynku na co dzień. W pierwszej kolejności to dotyczy wentylacji i ogrzewania, ale też podgrzewania wody użytkowej czy oświetlenia.

Przepisy wiążące się z koniecznością robienia takich świadectw wynikają z przepisów unijnych, i nasze krajowe prawodawstwo jest dostosowane do nich. Aktualnie takimi certyfikatami dysponować muszą wszystkie budynku, jakie postawione zostały po roku 2009, rzecz jasna każdy nowo stawiany również podlega temu obowiązkowi. Jeżeli będzie chodzić o budynki starsze, to właściciel będzie musiał zrobić takie świadectwo tylko wówczas, kiedy zamierza swoją nieruchomość sprzedać albo wynająć. Lecz dużo będzie wskazywać na to, że za jakiś czas wszystkie budynki będą musiały taki dokument posiadać, gdyż przepisy dość wyraźnie idą w takim kierunku.

Obecnie Świadectwa energetyczne są dość szybkie do wykonania, ponieważ na naszym rynku działa wielu certyfikowanych specjalistów, którzy się tym zajmują. Ceny za nie zaczynają się od kilkuset złotych za niewielkie mieszkanie czy garaż, a skończyć się mogą na kilku tysiącach w przypadku dużych, wielorodzinnych budynków. Trzeba też pamiętać, że jeśli ktoś sobie zaniedba wyrobienie świadectwa, to może być narażony na karę. A ta wcale do małych nie należy, bo wynieść może nawet 5 tysięcy złotych.

+Tekst Sponsorowany+

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY